FAQ   Mapa StacjiMapa Stacji  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil    Zaproś Usera   Zaloguj 


Poprzedni temat «» Następny temat
Maszt przy słupku ogrodzeniowym w granicy działek a prawo
Autor Wiadomość
DR-DM 


Znak wywoławczy: SQ9SXN / 161SXN001
Dołączył: 12 Lip 2012
Posty: 324
Skąd: Osielec / JN99VQ
  Wysłany: 25 Sty 2015 11:11   Maszt przy słupku ogrodzeniowym w granicy działek a prawo

Chcę zamontować do słupka ogrodzeniowego znajdującego się w granicy działek maszt z anteną na pasma UKF. Słupek ogrodzeniowy to zabetonowany kątownik, natomiast masz ma być z rury aluminiowej i wysokości 5-6 m bez odciągów. Wyższego nie zamierzam stawiać, gdyż ogranicza mnie odległość 10 m od bloku. Montaż na dachu bloku odpada z braku instalacji odgromowej, jak i blaszanego dachu.
Z tego co wyczytałem stwierdziłem, że taka konstrukcja wymaga tylko zgłoszenia w starostwie, oczywiście po uprzedniej zgodzie wspólnoty mieszkaniowej i właściciela sąsiedniej działki. Niestety nie doczytałem się, czy prawnie jest możliwość takiego montażu i jakie ewentualnie warunki trzeba spełnić. Dlatego też zadzwoniłem do Wydziału Architektury w Starostwie. W sumie miła pani nie potrafiła mi odpowiedzieć, czy mogę stawiać maszt w granicy czy nie, bo przepisy Prawa Budowlanego mówią tylko o "obrębie budynku" i "na budynku". I teraz nie wiem na czym stoję.

Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem montażu i wie jak to wygląda w świetle prawa ??

[ Dodano: 31 Sty 2015 02:00 ]
Przedstawiłem swoją sprawę na http://pozwolenienabudowe.blogspot.com. Treść pytania:
Cytat:

Jestem krótkofalowcem i chcę zamontować do słupka ogrodzeniowego znajdującego się w granicy działek maszt z anteną nadawczo-odbiorczą na pasma UKF. Słupek ogrodzeniowy to zabetonowany kątownik, natomiast maszt ma być z rury aluminiowej i wysokości 5-6 m bez odciągów, zamocowany do słupka ogrodzeniowego za pomocą trzech cybandów. Wyższego nie zamierzam stawiać, gdyż ogranicza mnie odległość 10 m od bloku. Montaż na dachu bloku odpada z braku instalacji odgromowej, jak i blaszanego dachu.
Niestety nie doczytałem się w Prawie Budowlanym o możliwości takiego usytuowania masztu. Ustawa mówi tylko o instalacji/montażu "na budynku" i "w obrębie budynku". Natomiast ogrodzenie, a więc i słupek ogrodzeniowy, jest urządzeniem budowlanym - urządzeniem związanym z obiektem budowlanym.
Czy w myśl przepisów jest taka możliwość montażu masztu, a jeśli tak, to jakie procedury, dokumenty i opłaty mnie obowiązują?

Po dwóch dniach otrzymałem następującą odpowiedź:
Cytat:

Sprawa jest skomplikowana i niejednoznaczna.
W prawie budowlanym jest mowa o instalowaniu na obiektach budowlanych a nie budynkach (art. 29 ust. 2 pkt 15, art. 30 ust. 1 pkt 3b). Z kolei obiekt budowlany (art. 3 pkt 1) to m.in. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Ogrodzenie - tak jak Pan pisze, jest urządzeniem budowlanym (art. 3 pkt 9). Jednak istnieje orzecznictwo, w myśl którego ogrodzenie jest obiektem budowlanym (np. II SA/Kr 3377/02: "urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym jest urządzeniem technicznym, a obiektem budowlanym jest budynek wraz z urządzeniami technicznymi, to urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym może być częścią obiektu budowlanego", "ogrodzenie jest obiektem budowlanym"). Wyrok można znaleźć na stronie http://orzeczenia.nsa.gov.pl.
Odpowiadając na pytanie: można spróbować dokonać zgłoszenia - w myśl art. 30 ust. 1 pkt 3b "Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga (...) wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych". Pozostaje jeszcze problem doprowadzenia instalacji do anteny - czy nie będzie to rozbudowa wewnętrznej instalacji, na którą jest wymagane pozwolenie na budowę. Jednak w tej i pozostałych kwestiach wypowie się organ po przeprowadzeniu postępowania przy okazji zgłoszenia.
Należy również pamiętać, aby posiadać zgodę właścicieli działek na których znajduje się ogrodzenie.
O zgłoszeniu piszemy m.in. w poście: http://pozwolenienabudowe...zenie-wzor.html.

Spróbuję powalczyć. Najpierw pismo do zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej. W ciągu miesiąca powinno być walne zebranie i pewnie wtedy będzie ono rozpatrywane.
_________________
CB:
KPO DX5000 v6 / RSN4001A / SS 1200, SG-CB 1400, Omega 27
UKF:
FT-7800E, FT-2500M, UV-82, UV-5R / MA-1300, HB9CV, LPDA Pounder, Slim Jim, PA0FBK, NR22L, RH901S, NR770-R, SG-7900, CA285L / Motorola HSN 4024A, Nokia HFS-12
 
 
 
jero 

Znak wywoławczy: tom
Dołączył: 02 Lip 2012
Posty: 391
Skąd: polska
Wysłany: 31 Sty 2015 07:04   

Kurna weź pogadaj we wspólnocie czy może postawić i tyle.Stawiaj i nie łaź po urzędach, jak ktoś przyjdzie to weźmiesz i zwiniesz kable i maszt pod płot i tyle.

Ludzie nie róbcie se problemów gdzie ich nie ma.
Bo jak tak to musowo wydział ochrony środowiska w powiecie z arkuszem Dionizego też musisz załatwić.

Ja bym pogadał i stawiał i tyle, ale jak kto woli się szarpać, to proszę, a takie coś nie związane na stałe z gruntem możesz postawić na próbę i tyle, al próba się przedłużyła.
_________________
________________________________________________

___________________________________________________
 
 
 
januwojt 


Znak wywoławczy: sq9orf
Dołączył: 31 Sie 2012
Posty: 553
Skąd: Trzebinia
Wysłany: 01 Lut 2015 07:55   

Tomek wreszcie napisał , takie drążenie tematu , to proszenie się o kłopoty . Nie budujesz 30sto metrowej kraty , tylko rurkę do płotu chcesz dostawić . Rurkę demontujesz w 10 min i stawiasz z powrotem w tyle samo .
_________________
Janusz
 
 
 
.::INFORMACJE::.


Dołaczył : Dawno Temu
Posty : 5000
Skad : Z Forum



AKCESORIA TELETECHNICZNE



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group